Warning: mysql_num_rows(): supplied argument is not a valid MySQL result resource in C:\Inetpub\vhosts\mustafaturan.org\httpdocs\ayar.php on line 71
TARİH ANEKDOTLARI - Mustafa TURAN

Toplam Ziyaretçi: 957.844
© 2015, Tüm Hakları Mustafa TURAN'a Aittir.
Ekşi Bilişim & Tasarım

TARİH ANEKDOTLARI TARİH ANEKDOTLARI

“TARİH ANEKDOTLARI”  kitabında  verilen her tarihi anekdot, mutlaka bir gerçeğe işaret edecek, dolayısıyla da okuyucuya pek çok ibret ve hikmet kazandıracaktır.         
            İnsanın asıl demek isteyip de bir türlü diyemediği pek çok hakikatleri, fıkra ve anekdotla dile getirmesi mümkündür. Çoğu kere bu anekdotlar,şairin şiirine ilham,müzisyenin notasına çizgi ve hikayecinin hikayesine konu olabildiği gibi,Tarih Felsefesindeki belli iddiaların savunulmasıyla kanıtlanmasında,kullanışlı  birer bileği taşı işlevi de görecektir.
           Uzun yıllar süren  Tarih öğretmenliğimiz boyunca ,derslerdeki satır aralarında anlattığımız bu anekdotların ,öğrenciler  üzerinde derin ve silinmez izler bıraktığını memnuniyetle müşahade ettik. Hafızalara nakşedilen bu anekdotlar yıllarca bellekleri süslüyor.Çok değişik kaynaklardan elde ettiğimiz  bu anekdotları yayınlamayı düşündük ve böylece elinizdeki kitap ortaya çıktı.Çeyrek asırlık  bir okuma,birikim ve deneyimin sonucunda büyük bir itina ile hazırladığımız bu anekdotlar,rasgele gazete.takvim ve dergilerden kesilerek değil,bibliyografyada da görüleceği gibi zengin tarihi kaynaklardan alındığını belirtmek isterim.
           İnsanın asıl demek isteyip de bir türlü diyemediği pek çok hakikatleri,fıkra ve anekdotla  dile getirmesi mümkündür.Hatta bu yöntemin  ayrı bir letafeti ve zerafeti olduğu  da unutulmamalıdır.Kitap okunduğunda  zevkle ve gülerek,yer yer de derin derin düşünerek tarihi öğrenme imkanı olacaktır.Tarihe ilgi duyan her entelektüelin kitaptan zevk alacağını ve istifade edeceğini,özellikle de Tarih dersi okutan hocalara bir kaynak ve yardımcı kitap olacağını düşünüyorum.Zira kitapta sadece anekdot verilmiyor.Aynı zamanda  olayla ilgili zengin tarihi bilgilere de değiniliyor.

Mustafa Turan

Bu Sayfayı Paylaşın

Tüm Kitaplar