Warning: mysql_num_rows(): supplied argument is not a valid MySQL result resource in C:\Inetpub\vhosts\mustafaturan.org\httpdocs\ayar.php on line 71
SÖĞÜT’TEN VİYANA’YA - Mustafa TURAN

Toplam Ziyaretçi: 957.844
© 2015, Tüm Hakları Mustafa TURAN'a Aittir.
Ekşi Bilişim & Tasarım

SÖĞÜT’TEN VİYANA’YA SÖĞÜT’TEN VİYANA’YA

Kayılar’ın Anadolu' ya gelip yerleşme serüvenini ve küçük bir aşiretten cihan devletine yükselen tarihi realiteyi tesbit etmekle yetinmeyip derinliğine ve genişliğine bütün gelişmeleri de tahlil ettik ki, okuyucuya özellikle de genç nesillere ,ibret ve öğüt olsun. Kimliğini, kültürünü ve özünü bilsin ki, diğer milletlere karşı kendine güven duygusu gelsin.
        Osman Gazi' den Kanuni devri sonlarına kadar olan sürede gerçekleşen tablo; gerçekten gözleri kamaştıracak bir niteliktedir. Osmanlı bu zaman zarfında Türkiye' nin 25 katı büyüklüğüne ulaşmıştır. O gün için dünyadaki 500 milyon insandan 100 milyon’u Osmanlıydı. Başka bir ifadeyle dünyadaki her beş insandan biri  Osmanlı  tabiiyetindeydi..   Osmanlının  gücü,  Dünyadaki  geri  kalan  bütün devletlerin gücünü aşmıştı. Onun mirası üzerinde bu gün kırka yakın devlet kurulduğunu düşünürsek; böylesi muazzam bir başarının nasıl ve ne şekilde gerçekleşecek ve Söğüt’ten Viyana’ya uzanışın serüvenini kitabımızı okudukça görme ve anlama imkanı bulunacaktır.
        Tarihe karşı mesuliyet duygusu, benim bu tarzda araştırma yapıp kitap yazmamda müessir olmuştur.

Mustafa Turan

Bu Sayfayı Paylaşın

Tüm Kitaplar