Warning: mysql_num_rows(): supplied argument is not a valid MySQL result resource in C:\Inetpub\vhosts\mustafaturan.org\httpdocs\ayar.php on line 71
MUTLU AİLE BAŞARILI ÇOCUK - Mustafa TURAN

Toplam Ziyaretçi: 957.844
© 2015, Tüm Hakları Mustafa TURAN'a Aittir.
Ekşi Bilişim & Tasarım

MUTLU AİLE BAŞARILI ÇOCUK MUTLU AİLE BAŞARILI ÇOCUK

En basit bir aletin dahi kullanma klavuzu olur da, aile kurumu gibi, toplumun en temel bir kurumunu oluştururken, bu kurumun da nasıl çalışacağına dair bir kullanma klavuzu olması gerekmez mi?

Aile kurumu nasıl çalışır?  Nasıl çalışırsa verimli olur? İdeal bir eş, iyi bir anne baba nasıl olunur?   Ailede huzur ve mutluluk nasıl sağlanır? Çocuklar nasıl eğitilir? Nasıl eğitilirse anne babaya, din-i mübin-i İslam’a, vatana ve millete yararlı evlatlar olur? Sorularına cevap verecek eşlere de birer “aile klavuzu” elbette gerekecektir.

Öyleyse birbirini hiç tanımayan, huyunu suyunu bilmeyen, karı koca adayları bu genç çiftler, evlilik öncesinde mutlaka bir aile eğitimi görmelidir ki, sağlıklı bir aile yuvası kurabilsinler.

    Dünyaya getirecekleri o en güzel varlık olan çocuklarını, en iyi şekilde eğitebilsinler. O halde doğacak çocuğun sağlıklı, güzel ve zeki olması için, anne babanın yapacağı pek çok şey vardır. İlerleyen sayfalarda bunlar üzerinde duracağız.

Şurası kesindir ki, bu konuda yapılan yanlışların, telafisi asla mümkün değildir. Karı koca birbirlerine olan davranışlarında ve çocuklarını yetiştirirken yaklaşımlarında, sıfır hata ile hareket etmek zorundadırlar.

Biz ideal olanın, evlenmeden önce eş adaylarının mutlaka bir eğitimden geçirilmesini, yıllardır ısrarla vurguluyoruz. İstedik ki, bu konudaki çalışmalarımızı bir kitap formatına koyalım ve halkımızın istifadesine sunalım. İşte elinizdeki bu mütevazı eser, böyle bir düşünceden doğdu. Bu kitap, akademik bir çalışma değildir. Lakin alelade bir çalışma da değildir. Yıllarca verdiğim “Aile İçi İletişim” konferanslarındaki dökümanla birlikte, zengin bir araştırmanın ürünüdür.  

Eseri, düğün davetiyesi olarak da değerlendirilebilecek bir formatta hazırladık.    

Elinizdeki bu kitabı, baştan 41 sayfa okuyun ve bırakın. Niye 41 sayfa diye sormadan, hele bir okumaya başlayın lütfen. Kâh kahkahayla güleceğiz, kâh derin derin düşüneceğiz. 

Kitap, bir tarafa atılmadan, ya da sonra okurum demeden, arabada, trende, vapurda yolculuk ederken, durakta beklerken, yatarken, kalkerken hemen birkaç saat içinde okunabilecek bir hacimde tasarlandı. 

“Espri sözün gamzesidir” fehvasınca, konu da evlilik ve mutlu çiftler olunca, yer yer esprilerle konu zenginleştirildi ki, kitap zevkle okunsun.

Dikkatle ve özümsenerek okunduğunda, hayatımızda pek çok şeyin değişeceğine inandığım bilgileri ihtiva ediyor, elinizdeki bu mütevazı eser.

Biz, hayatta nice aile dramları ile karşılaşıyoruz ve yüreğimiz burkuluyor. Parçalanan aileler, dağılan çocuklar, sönen ocaklar. Şu fani dünyada eş ve çocuklarla olan imtihan,  imtihanların en çetin ve en ağır olanıdır. Rabbim kimseyi eşi ve çocuklarıyla imtihan etmesin.Şöyle güzel bir tekerleme var:

“Deh deyince yürümezse at, bir bardak su vermezse avrat, bir de hayırsız çıkarsa evlat ve hayatını ederse berbat, o zaman senin cenaze evinde ne işin var? Senin evin zaten cenaze evine dönmüştür.

Gir ağla. Çık ağla.

Ama bir de deh deyince yürürse at, bir bardak su verirse avrat, hele bir de hayırlı çıkarsa evlat, hayatını ederse âbad; o zaman senin düğün evinde ne işin var? Senin evin zaten düğün evine dönmüştür.

Gir oyna. Çık oyna.”

Hepimiz, evimizin düğün evine dönmesini isteriz elbette. O halde bu işin nasıl olacağına dair satırları buyurun okumaya başlayalım.

 Bu eseri kaleme alma lütfunu bana bahşeden Rabbime sonsuz şükürler ederken, okuyucularıma da dua ile sevgi ve saygılarımı sunuyorum.

Bu Sayfayı Paylaşın

Tüm Kitaplar